چهارشنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۷
خانه » avr » آموزش avr » ولوم دیجیتال با atmega8
حمایت مالی از یزد کیت

ولوم دیجیتال با atmega8

استفاده از ولوم های دیجتال امروزه در دستگا ه های صوتی جدید یک امر تقریبا جدایی ناپذیر هست مدتی پیش کاربران سایت درانجمن درخواست یک ولوم دیجیتال را داشتند در مدارات معرفی شده یک مدار با میکرو کنترلر Atmega8 بود که سورس و سخت افزار ان مشکلات اساسی داشت ومن آن ها را ویرایش کردم تا جواب گرفتم .

اساس کار مدار بدین صورت میباشد که با فشار دادن ۲ کلید up و down مقاومت خورجی مدار تغییر میکندو در صورتی که مدار را به صورت سری در سر راه بلندگو قرار دهید و یا این که در مدار امپلی فایر مقاومت متغیر را را برداشته و مقاومت متغیر مدار ارائه شده را بگذارید ،میتوانید به صورت دیجیتالی میزان صدای خروجی را تغییر دهید .

resistor-mega8-s

از مزایای دیگر این مدار بدین صورت میباشد که میتوانید بهعنوانمبدل به دیجیتال به انالوگ نیز از ان استفاده کنید و نیازی به اضافه کردن ای سی های d2a نیست و با آرایش فوق میتوانید براحتی یک مبدل دیجیتال به انالوگ با دقت بسیار بالا داشته باشین و ولتاژ خروجی رااز سیمی که به ولت متر رفته است دریافت کنید .

اما برای این که از این مدار برای ولوم دیجیتال استفاده کنید ابتدا یک لامپ رشته ای ۳ یا ۵ ولتی بردارین (لامپ چراغ قوه) و به جای ولت متر در مدار قرار دهید سپس در جلو لامپ یک فتو سل قرار دید به طوری که با تغییر ولتاژ و نور لامپ مقاومت فتوسل تغییر کرده و میتوانید این فتوسل را سر راه سیم بلندگو قرار دهید البته باید چراغ و فتوسل را در محفظه ای قرار دهید  که نور محیط در اطراف بر روی ان اثری نداشته باشد.. مانند شکل زیر

resistor-mega8-photocell

[دانلود یافت نشد]

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

Air Pressure IoT – اندازه گیری فشار هوا – بارومتر IOT

در این پروژه اینترنت اشیاء شما قادر خواهید بود با کمک سنسور BMP183 فشار اتمسفر هوا …

6 دیدگاه

 1. هم لذت بردم و هم سود.
  کسانی که دانش علمی خودشونرو مخفی میکنند به ارتقاء وپیشرفت فکر نمیکنند،
  و اونهایی که رهاورد علمیشان با تآمل و هم اندیشی بوده به سکون فکر نمیکنند.

  رهاورد.تهران

 2. با سلام تازه وارد این سایت شدم امیدوارم سایت خوبی باشد

 3. saeed
  سلام من تازه وارد این سایت شدم اگه میشه یک نقشه یک پروگرامر avrرا درسایت بزارید
  باتشکر :OO

 4. سلام
  ایده جالبیه.دقیقا عین PT2253A حتی با همون شیوه عملکرد 😉

دیدگاهتان را بنویسید