سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷
خانه » قطعات الكترونيك » معرفی ای سی » درایور » آی سی درایور ولتاژ مثبت و منفی uln , udn
حمایت مالی از یزد کیت

آی سی درایور ولتاژ مثبت و منفی uln , udn

برای روشن کردن ال ای دی – موتور – استپ موتور-رله و… توسط میکرو کنترلر نیاز به جریان بالا می باشد که نمی توان ان ها را از میکرو کنترلر دریافت نمود به همین دلیل از درایور استفاده میکنیم.

منظور از درایور آی سی هایی هست که بتواند ولتاژ مثبت یا منفی و یا هر دو را با جریان متناظر به مصرف کننده تزریق نماید.

برای آسان شدن مطالب با یک مثال پیش میریم.مثلا شما قصد دارید یک ساعت دیجیتالی با سون سگمنت بزرگ درست کنید  که به ولتاژ ۱۲ ولت و  جریان ۳۰۰ میلی آمپر برای هر سون سگمنت نیاز دارید.

همانطور که می دانید هر میکرو کنترلر نهایت می تواند با ولتاژ ۵ ولت و جریان هر پورت محدود و در چند میلی آمپر(۲۰ میلی آمپر)باشد در نتیجه اگر سون سگمنت های بزرگ را مستقیم به میکرو کنترلر وصل کنید اصلا روشن نمی شود.

برای این که سگمنت ها روشن شود اولین راه حل استفاده از ترانزیستور می باشد اما در صورت زیاد شدن تعداد ان فضای زیادی باید برای طراحی در نظر بگیرید. در این مواقع آی سی های درایور نقش خود را پیدا میکنند و میتوانید با ان در فضای کوچک به راحتی سون سگمنت ها را روشن و خاموش کنید.

در مجموع آی سی های درایور به دو گروه تقسیم میشوند گروه اول میتواند در خروجی خود ولتاژ ۰ ولت را با آمپر چند صد میلی آمپر ارایه دهد و گروه دیگر میتواند در خروجی خود ولتاژ مثبت را با جریان چند صد میلی آمپر بدهد که در جدول زیر مختصر نشان داده شده است.

ردیف نام آی سی نوع درایور خروجی تعداد کانال ولتاژ کاری
(ولت)
جریان خروجی
(میلی آمپر)
۱

ULN2004

منفی ۷ ۶-۱۵ ۵۰۰
۲

ULN2003

منفی ۷ ۵ ۵۰۰
۳

UDN2982AT

مثبت ۸ ۵-۵۰ ۵۰۰

آی سی درایور منفیULN2003ULN2004:

 دریافت دیتا شیتULN2003-ULN2004

در جدول قبل  آی سی ردیف ۱ و ۲ دارای خروجی منفی هستند که نمای داخلی ان در عکس بالا نشان داده شده است.همانطور که می بینید از گیت NOT برای نشان دادن ورودی و خروجی استفاده شده است اما نکته مهم این جا است که اگر شما به ورودی ۱ ولتاژ+۵ ولت وصل کنید خروجی ۰ می شود و می تواند جریان ۵۰۰ میلی آمپر و نهایت ۶۰۰ میلی آمپر را به خروجی تحویل دهد و اگر ورودی پایه ۱ را به صفر ولت وصل کنید خروجی ۱ نخواهد شد و Hi impedance می شود.

در نتیجه مثلا برای راه اندازی سون سگمنت بایدآند ان را به مثبت تغذیه متصل کرده باشید و پایه های کاتد را به آی سی متصل کنید تا با این ای سی بتواند ان را خاموش و روشن نمایید.

همانطور که در عکس مشاهده میکنید درون ای سی ۷ کانال وجود دارد که میتوان تا ۷ قطعه را باهم درایو نمود.اگر بار شما خاصیت سلفی داشته باشد باید درخروجی دیود دمپر قرار میدادید که از ای سی محافظت نماید ولی در درون این ای سی دیود ها قرار دارد و دیگر نیاز به اتصال دیود خارجی نیست و پایه ۹ آی سی را باید به ولتاژ مثبت وصل نمایید.

نحوه اتصال این ای سی به ۷SEGMENT در عکس بالا نشان داده شده است.

نکته: قیمت آی سی های درایور منفی به مراتب خیلی ارزان تر از آی سی های درایور مثبت می باشد.

آی سی درایور مثبتUDN2982AT:

 دریافت دیتا شیت UDN2982AT

در این ای سی  درایور همانطور که در عکس بالا نیز می بینید از گیت بافر استفاده شده است یعنی اگر ورودی ۱ منطقی باشد خروجی نیز ۱ منطقی(برابر با ولتاژ پایه ۹) است با این تفاوت که میتواند تا ۵۰۰ میلی آمپر جریان بدهد و در صورتی که ورودی صفر باشد خروجی نیز ۰ است.

این درایور ۸ کاناله است و قطعه مورد نظر باید یک طرف ان به زمین مدار متصل باشد و طرف دیگر ان به خروجی ای سی متصل بوده و با فرمان به ورودی های ان خروجی فعال میگرد.همانگونه که ملاحظه میکنید برای راه اندازی بارهای سلفی مانند رله – موتور – استپ موتور باید از دیود دمپر جهت محافظت استفاده نمایید که این دیود ها درون آی سی قرار دارند و بایدپایه ۱۰ به زمین متصل باشد.

در نظر بگیرید شما نیاز دارید ۴ سون سگمنت را به صورت رفرش روشن نمایید در این حالت برای روشن کردن آند سون سگمنت ها از ای سی UDN2982AT استفاده میکنید و برای فعال کردن کاتد و اتصال ان به زمین از آی سیULN2003     یا   ULN2004 استفاده ببرید.

موفق و پیروز باشید.

منبع: فروشگاه آترین الکترونیک

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

کنترل کننده و میزبان usb با استفاده از VNC1L

امروزه کار با پورت ها از جمله usb,lpt,com به خصوصی کار با پورت usb  از …

دیدگاهتان را بنویسید