سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷
خانه » raspberrypi رزبری پای » آشنایی با رزبری پای » رزبری پای Raspberry Pi -قسمت 2 -GPIO پایه های ورودی و خروجی
حمایت مالی از یزد کیت

رزبری پای Raspberry Pi -قسمت 2 -GPIO پایه های ورودی و خروجی

سلام در قسمت ۱ رزبری پای به اشنایی اولیه با این برد پرداختیم و در بخش دوم  به سراغ  پایه های Raspberry Pi اومدیم، یکی از مزیت های اصلی برد رسپری پای ، پایه های وروردی و خروجی اون هست که شما میتونید به راحتی با دنیای بیرون در اتباط باشید و بتونید اطلاعات مورد نیاز رو از سیستم ها ، سنسور ها و مدارات جانبی از رزبری دریافت کنید و فرمان لازم رو صادر کنید .در اکثر مدل های مختلف رزبری پای ۲ ردیف پایه ورودی خروجی متشکل از ۴۰ پین ( پایه) وجود دارد. این پایه های نقش های مختلفی دارند از جمله این که بعضی هاشون GND  یا دارای ولتاژ ۳.۳ و ۵ ولت هستن ، بعضی ها از پایه ها فقط به عنوان ورودی و خروجی قابل استفاده بود و بعضی علاوه بر ورودی و خروجی وظایف دیگری از جمله قابلیت تبادل اطلاعات به صورت i2c,spi,uart رو هم بر عهده دارند.

 

برای بزرگتر دیدن عکس بر روی آن کلیک کنید

البته عکس بالا مربوط به برد های RASPBERRY PI 1 MODEL B+ وRASPBERRY PI 2 MODEL B و RASPBERRY PI 3 MODEL B و RASPBERRY PI 3 MODEL B+ هست

همین طور که در عکس بالا مشاهده میکنید پین های ۱ و ۱۷ با ولتاژ ۳.۳ ولت میباشد و پایه های  ۲ و ۴ با ولتاژ ۵ ولت و  پایه های ۶ و ۹ و ۱۴ و ۲۵ و ۳۰ و ۳۴و ۳۹ به زمین متصل هستن و این پایه های به صورت ورودی یا خروجی قابل استفاده نیست و نمیتوان ولتاژ اونا رو تغییر داد.

اما پایه های زرد رنگ که اسم اونا با عبارت GPIO  شروع میشه میتونه به عنوان ورودی و خروجی پیکره بندی بشه ، لازم به ذکر است که ولتاژ ورودی و خروجی این پایه ها ۳.۳ ولت هست و وقتی پایه رو در حالت ورودی ، خروجی فعال کنید ولتاژ اون میتونه ۰ ( زمین) یا ۳.۳ ولت باشه . وقتی یکی از پایه های GPIO  به عنوان ورودی تنظیم بشه شما میتونید اونا رو با مقاومت داخلی به صورت pull-up یا  pull-down پیکره بندی کنید .البته تو این مورد استثنا هم داریم و این که پایه های  GPIO2 و GPIO3 که در این عکس پایه های  ۳ و ۵ هستن همیشه به صورت pull-up میباشد.

همین طور که قبلا گفتیم پایه های GPIO  علاوه بر این که میتونه ورودی و خروجی باشه میتونه وظایف دیگه ای هم داشته باشه

PWM :تمام پایه های GPIO  میتونه به صورت نرم افزاری در پروتکل pwm استفاده بشه ، همچنین که پایه های  GPIO12, GPIO13, GPIO18, GPIO19 قابلیت استفاده به صورت PWM سخت افزاری رو دارند

SPI : در رزبری شما دو سری پایه برای پروتکل spi  دارید که به صورت زیر هستن

 SPI0: MOSI (GPIO10); MISO (GPIO9); SCLK (GPIO11); CE0 (GPIO8), CE1 (GPIO7)

SPI1: MOSI (GPIO20); MISO (GPIO19); SCLK (GPIO21); CE0 (GPIO18); CE1 (GPIO17); CE2 (GPIO16)

I2C: در رزبری برای پروتکل i2c  در دو حالت میتونید استفاده کنید

  • Data: (GPIO2); Clock (GPIO3)
  • EEPROM Data: (GPIO0); EEPROM Clock (GPIO1)

Serial: در ربزری شما فقط یه مجموعه سریال دارید که که میتونید در پایه های ۱۴ و ۱۵ از اون استفاده کنید

TX (GPIO14); RX (GPIO15)

دقت کنید که موارد بالا نام پایه ها با شماره پایه های متفاوت هست مثلا GPIO14  میشه پایه شماره ۸ و GPIO15  میشه پایه شماره ۱۰ و این مورد برای تمام پایه ها صدق میکنه و باید تو پیدا کردن پایه ها و نام پایه ها دقت لازم رو داشته باشید.

یکی دیگه از مدل برد های رزبری که از محبوبت و اهمیت خاصی نیز برخورداره ،سری zero  هست که در مدل های RASPBERRY PI ZERO و RASPBERRY PI ZERO W که در مدل ZERO W  سخت افزار وایرلس wifi  و بلوتوث نیز وجود دارد.

برای بزرگتر دیدن عکس بر روی آن کلیک کنید

نکته : هیچ موقع برای ارتباط با دیگر قطعات الکترونیک با ولتاژ ۳.۳ ولت از پایه های ۵ ولت استفاده نکنید ، همچنین که  در مورد میزان جریان قابل استفاده از خروجی پایه های کمال دقت رو داشته باشید و جریان خروجی از پایه ها رو با مقاومت محدود کنید تا به برد شما اسیبی نرسد .

منبع: فروشگاه آترین الکترونیک

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

رزبری پای Raspberry Pi -قسمت 10-آموزش نصب .NET Core 2.0 Runtime در لینوکس Ubuntu 16.04 در رزبری پای

همینطور که میدونید یکی از اهداف ایجاد .net core  علاوه بر این که ساختار اصلی …

دیدگاهتان را بنویسید