چهارشنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۷
خانه » avr » پروژه avr » تشخیص مانع با مادون قرمز
حمایت مالی از یزد کیت

تشخیص مانع با مادون قرمز

یکی از مدارات مورد نیاز برای رباتیک ، تشخیص موانع موجود در پیست میباشد.از طریق مدارات وسنسور های مختلفی میتوان این کار را انجام داد که میتوان به سنسور های آلتراسونیک ، مادون قرمز  و… اشاره کرد. البته باید توجه داشت در صورتی که موانع موجود در پیست شما به رنگ مشکی هست و سرعت روبات شما بالا هست بهتر است از مدارات دقیقتر و سنسور دیگری مانند التراسونیک استفاده کنید. در مدار امروز توسط۳ فرستنده مادون قرمز اشعه مادون قرمز به طرف مانع ارسال میشود و با برخورد اشعه با مانع ، در برگشت به طرف مدار توسط سنسور های گیرنده دریافت میشود وشما میتوانید مانع را تشخیص دهید. مدار زیر نمونه اولیه سنسور تشخیص مانع هست البته برای بهتر شدن وبالا رفتن دقت باید روی این مدار کار کنیدبه عنوان مثال اگر شما در پالسی که توسط فرستنده ارسال میشود مانند  کنترل تلویزیون یک موج مدوله شده ارسال شود خیلی به کیفیت و نحوه عملکرد مدار شما تاثیر خواهد داشت.

یک نمونه مدار ساخته شده فاصله یاب مادون قرمز
یک نمونه مدار ساخته شده فاصله یاب مادون قرمز

البته عکس بالا نمونه اولیه ساخته شده مدار هست اما در ادامه مطلب مدار با ۳ فرستنده مادون قرمز و ۲ گیرنده ۳ پایه مادون قرمز هست. نقشه مدار چاپی و فایل پروتل آن به همراه سورس اصلی برنامه در ادامه مطلب آورده شده است.

در ابتدا یه توضیح مختصری در مورد گیرنده های مادون قرمز ۳ پایه را براتون مینویسم نحوه عملکرد این گونه سنسور گیرنده مادون قرمز به این صورت هست که مانند گیرنده های معمولی در ان یک سنسور مادون قرمز وجود دارد اماتوسط یک بخش تقویت کننده سیگنال دریافتی تقویت میشود به صورتی که برد مدار را شما به بالای ۱۰ متر تقویت خواهد کرد جهت کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

درضمن این نکته را باید اضافه کنم هر کدام از سنسور های مادون قرمز گیرنده به عنوان مثال سنسور های سری tsop هر کدام فرکانس کاری مشخصی دارند و در صورتی که فرکانس موج فرستنده با فرکانس کاری گیرنده یکسان باشد  عکس العمل نشان میدهد پس در ابتدا به دیتا شیت سنسور خریداری شده مراجعه کنید وفرکانس کاری ان را ببینید و مدارتان را طبق آن تنظیم کنید . در قسمت زیر عکس سری سنسور های مادون قرمز۳ پایه را مشاهده میکنید .درضمن این سنسور ها به چشم پارسی نیز معروف هستند.

نمونه سنسور مادون قرمز 3 پایه -چشم پارسی
نمونه سنسور مادون قرمز ۳ پایه -چشم پارسی

مدار ارئه شده با میروکنترلر atmega8 و به زبان بیسیک برنامه نویسی شده است.

اگر به عکس زیر دقت کنید میبینید که با یک سنسور فرستنده و گیرنده مادون قرمز نیز این گونه مدارات ساخته شده است و کار میکند اما در پروژه ارائه شده در سایت که جهت دانلود قرار داده شده است با توجه به کاربرد مدار که قبلا طراحی شده از ۳ فرستنده مادون قرمز و۲ گیرنده مادون قرمز استفاده شده امااگر فرکانس سنسور های فرستنده را با توجه به فرکانس گیرنده و همچنین به صورت مدوله شده ارسال کنیددر کیفیت  برد مدار بسیار تاثیر مثبت خواهد داشت .

نمونه مدار ساخته شده
نمونه مدار ساخته شده

به عنوان مثال یک نقشه عملی از مداربالا را در عکس زیر ملاحظه میکنید .

یک نمونه مدار عملی
یک نمونه مدار عملی

امیداورم که از این مدار کمال استفاده را ببرید. جهت دیدن عکس های بیشتری از این سری مدارت وسنسور ها لطفا به گالری عکس سایت بخش مدارات وقطعات الکترونیکی مراجعه کنید ویا اینجا کلیک نمائید.

پسورد -رمزرمز فایل : www.yazdkit.com

[دانلود یافت نشد]

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

WAV PLAYER – پخش فایل صوتی از کارت میکرو اس دی با میکروکنترلر

در این مدار شما میتوانید فایل صوتی که با پسوند WAV بر روی کارت MMC …

35 دیدگاه

  1. سلام
    دوست عزیز من این مدار رو از این صفحه http://www.eletech.ir/post/213 دانلود کردم که منبع رو هم بنام خودشون زدند . در فایل pdf در pcb مدار نام یزدکیت و فراموش کرده پاک کنه ! فقط خواستم اطلاع داده باشم
    با درود

  2. خواهشا مدار التراسونیک با سورس کد بیسیک رو بذارید!

دیدگاهتان را بنویسید