چهارشنبه , ۴ مهر ۱۳۹۷
سرخط خبرها
خانه » آموزش » آموزش الکترونیک » پیکر بندی آی سی 555 بصورت حافظه (لچ)
حمایت مالی از یزد کیت

پیکر بندی آی سی 555 بصورت حافظه (لچ)

پیکر بندی آی سی ۵۵۵ بصورت حافظه (لچ)

همه کسانی که با الکترونیک سر وکار دارند آچار فرانسه مدارات الکترونیک یعنی آی سی ۵۵۵ را به خوبی می شناسند امروز می خوام یه رو دیگر کاربرد این ای سی را برای شما شرح دهم و ان این که استفاده از این به صورت حافظه (لچ)
می توان آی سی۵۵۵ معروف را با قابلیت ارائه جریانی تا حد ۲۰۰MA را میتوان بعنوان لچ باورودی کنترل شده مورد استفاده قرارداد وقتی پایه ۲ (ورودی تحریک ) وپایه ۶(پایه آستانه ) به یکدیگر و به ولتاِژی معادل نصف ولتاژ تغذیه متصل شوند می توا ن سیگنال خروجی را بصورت زیر قطع ووصل کرد: وقتی ولتاژ محل اتصال پایه های ۲ و۶ به ولتاژ تغذیه متصل شود خروجی در سطح ولتاژ نقطه زمین قرار خواهد گرفت. همچنین اگر محل اتصال پایه های ۲ و۶ به نقطه زمین وصل شوند خروجی در سطح ولتاژ تغذیه قرارخواهد گرفت.

در مدار ارائه شده نیز آی سی ۵۵۵ به همین صورت مورد استفاده قرار گرفته است تا نوعی کلید روشن و خاموش ۲سیمه ایجاد شود . ترکیب کلید s1(در حالت بسته ) R2وR1 ولتاژی معادل نصف ولتاژ تغذیه را در ورودی مدار (محل اتصا ل پایه های ۲ و۶ ) ic1 ایجاد می کند وقتی s2بسته باشد خروجی آی سی یعنی پایه ۳ تا حد ولتاژ تغذیه افزایش می یابد در نتیجه دیود D2 ( که مربوط به نشان دادن وجود ولتاژ در خروجی می باشد ) روشن می شود. وقتی که S1قطع شود ورودی مدار (یعنی محل اتصال پایه های ۲ و۶ ) تا حدی بالا تر از ۳/۲ ولتاژ تغذیه افزایش می یابد در نتیجه IC1 غیر فعال خواهد شد و خروجی در سطح منطقی پایین قرار می گیرد در این حالت D1 ( که مربوط به نشان دادن فقدان ولتااژ در خروحی می باشد) روشن خواهد شد.
شبکه C1-R3که در ورودی است(یعنی پایه ۴ ) قرار دارد موجب می شود که لچ در وضعیت خاموش (یعنی همان حالتی که هنگام روشن شدن بود) قرار بگیرد.

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

وب سرور ESP32 با کمک Arduino IDE

در این پروژه که برای ماژول esp32  آماده شده است شما قادرید با کمک برنامه  …

4 دیدگاه

  1. با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون

    . بعضی از صفحات سایت شما مثل این صفحه ذخیره نمی شود. اگر ترتیبی بدهید که ذخیره شود خیلی خوب است. چون گاهی وقتها به توضیحات خوب شما نیاز می شود. اگر مثل بعضی سایتها (به عنوان نمونه: سایتهای خبری) لینکی برای چاپ محتویات صفحه، بدون ستون های سمت چپ و راست (در واقع فقط مطلب اصلی صفحه +تصاویر مربوطه) طراحی کنید خیلی عالی می شود.
    سربلند و پیروز باشید.

  2. در رابطه با شیوه آدرس دهی pt2262وpt2272لطفا شرح دهید چون در سایت چیزی در این رابطه پیدا نکردیم

  3. درقسمت مدارعملی ای سیpt2262وpt2272نوشته شده
    در رابطه با طرزآدرس دهی آنها درسایت شرح داده شده که درسایت پیدانکردم لطفاآدرس آن مشخص کنید

دیدگاهتان را بنویسید