یکشنبه , ۱ مهر ۱۳۹۷
سرخط خبرها
خانه » avr » رطوبت سنج و دما سنج با avr
حمایت مالی از یزد کیت

رطوبت سنج و دما سنج با avr

اندازه گیری رطوبت و دما از جمله پارامترهای مهم در  دستگاه جوجه کشی ، پرورش قارچ ، گلخانه ها و… میباشد .

وسایلی که رطوبت را اندازه گیری میکند نوعا عقربه ایی بوده که نمیتوان مانوری بر روی ان انجام داد اما در نوع دیجیتالی (که قیمت ان ها چند برابر انالوگ ها میباشد ) میتوان مقدار دقیقتری از رطوبت و دما را اندازه گرفت و در صورت افت رطوبت و یا افزایش ان دستگاهی را روشن و خاموش نمود.

در پروژه زیر فقط رطوبت و دما اندازه گیری شده و نشان داده میشود و فعلا به ان رله ایی وصل نشده تا بتوان ان را در مقدار تعیین شده قطع و وصل کرد که این کار را بر عهده خود کاربران گذاشته شده است.

نمایی از برد رطوبت سنج ودماسنج با avr

سنسورهای رطوبت و دما مختلف در بازار موجود است که نسبت به دقت ان ها دارای قیمت های متفاوتی میباشد . در این پروژه قصد داریم از سنسورهایی استفاده کنیم که از دقت خوب و قیمت مناسب برخوردار باشد.

از جمله سنسور های رطوبت سنسور HS1101   میباشد که در واقع این سنسور نوعی خازن متغییر با رطوبت است . برای راه اندازی این سنسور میتوان از ای سی ۵۵۵ استفاده نمود که این ای سی  در حالت اسیلاتور میباشد و نسبت به مقدار رطوبت مقدار فرکانس خروجی ای سی تغییر کرده و با اندازه گیری فرکانس میتوان رطوبت را اندازه گیری نمود.

برای اندازه گیری مقدار دما از سنسور معمول lm35  استفاده کرده ایم که این سنسور نسبت به هر یک درجه افزایش دمای مثبت نسبت به ۰ درجه، ولتاژ خروجی آن ۱۰ میلی ولت افزایش پیدا میکند و  این مقدار به صورت ولتاژ در خروجی خود دارد که مقدار این ولتاژ توسط ADC  میکرو خوانده میشود و دما اندازه گیری میگردد.

همانطور که گفته شد برای اندازه گیری رطوبت باید مقدار فرکانس خروجی از ای سی ۵۵۵ را خواند به همین دلیل باید با میکرو یک فرکانس متر بسازیم و سپس طبق فرمولی مقدار فرکانس را به مقدار رطوبت تبدیل کنیم . در پست های قبلی یه مدار فرکانس متر با میکرو را براتون قرار داده بودیم که در این پروژه از همان مدار استفاده میکنیم .

در این پروژه از ای سی Atmega 8  جهت پردازش و برای نمایش مقادیر از ال سی کارکتری ۲*۱۶ استفاده شده است.

[tip] در مدار فرکانس متر از کریستال داخلی ۸ مگاهرتز استفاده شده است که باید در فیوز بیت میکرو مقدار فرکانس را بر روی ۸ مگ قرار داد.[/tip]

سنسور hs1101:

hs1101

در ساخت اسیلاتور ۵۵۵ بهتر است از مقاومت های با درصد خطا ۱ درصد استفاده نمود تا مقدار رطوبت دارای کمترین خطا باشد که نقشه ان در پایین اورده شده است و باید سنسور را به جای خازن C12 قرار بدهید و پایه ایی از سنسور که به بدنه زیرین ان وصل است را به زمین مدار بدهیم و پایه دیگر ان را به ۵۵۵ وصل نماییم .

hs1101
hs1101

 

همانطور که در عکس بالا میبینید در کنار سنسور رطوبت از مولتی ترن ۵۰ کیلو استفاده شده است که این مولتی ترن جهت کالیبره کردن رطوبت میباشد و باید یک بار توسط رطوبت سنجی دیگر مقدار رطوبت محیط را اندازه گرفت و با چرخاندن این مولتی ترن مقدار رطوبت اندازه گیری شده را تنظیم نمود که این مولتی ترن در نقشه زیر با نام R17  مشخص شده است.

در این پروژه از ۲ عدد LED  استفاده شده است که led2  هر ۵۰۰ میلی ثانیه روشن و ۵۰۰ میلی ثانیه خاموش است و led3  یک ثانیه روشن و یک ثانیه خاموش است که این ال ای دی نشان میدهد فرکانس متر  به خوبی کار میکند و در صورتی که روشن بودن و خاموش بودن ان بیش از یک ثانیه طول بکشد نشان میدهد که فرکانس میکرو درست تنظیم نشده است.

در نقشه سوکتی به نام Stk200/300  قرار دارد که این سوکت جهت پروگرام کردن میکرو میباشد.

Stk200/300

تغذیه مدار از طریق سوکت j1  به مدار وصل میشود که باید ولتاژ ۵ ولت Dc  باشد که با رعایت قطب مثبت و منفی ان را وصل نمایید.

در آخر میتوانید فایل دیتا شیت سنسور رطوبت hs1101 و نقشه شماتیک و سورس برنامه که به زبان بیسیک نوشته شده است را دانلود نمائید

[دانلود یافت نشد]

[دانلود یافت نشد]

موفق و پیروز باشید

یاعلی

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

Wemo Socket IoT سوئیچ برق اینترنتی

سایت belkin در زمینه خانه هوشمند محصولات متنوعی  از جمله ، کنترل پریز برق ،دیمر الکترونیک …

58 دیدگاه

 1. سلام ای کاش یه PCB هم میذاشتین…
  من این مدار رو چندین بار روی برد بستم جواب نگرفتم!
  نوع میکرو Atmega 8a هست شاید اون تأثیر گذاره!؟

 2. سلام ، خسته نباشید
  من این مدار و بستم البته با کمی تغییر در مدار و برنامه
  ولی با شبیه ساز پروتئوس جواب می گیرم
  ولی در برد مثل اینکه فرکانس داخلی میکرو تنظیم نیست ، چون LED ها بیشتر از چند ثانیه طول میکشه خاموش و روشن بشن ، و مقدار رطوبت هم روی 99% ثابته و مقدار دما بصورت عجیب غریب بالا و پایین میره ، مثلا از 14 میپره 48 و بعد از چن ثانیه مکس دوباره کم میشه !!
  کسی میدونه مشکل کجاس ؟
  کسی مایل باشه برنامه و مدار تغییر کرده رو واسش میفرستم تا راحت تر بشه کارتون
  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید