سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷
خانه » قطعات الكترونيك » معرفی سنسور » جریان » سنسور اثر هال اندازه گیری جریان AC و DC ، ترکیبی و جریان مختلط به صورت حلقه باز
حمایت مالی از یزد کیت

سنسور اثر هال اندازه گیری جریان AC و DC ، ترکیبی و جریان مختلط به صورت حلقه باز

سنسور های اندازه گیری جریان که با نام های ترانسدیوسر یا مبدل جریان نیز شناخته میشود به مجموعه سنسور هایی گفته میشود که به کمک آن میتوان میزان جریان مصرفی مصرف کننده رو اندازه گرفت .

این سنسور ها  درمدل های مختلف جهت اندازه گیری  جریان مصرفی از چند میلی آمپر تا چند صد امپر  موجود میباشد که چند نمونه از آن ها رو در عکس بالا مشاهده میکنید.

در فروشگاه آترین در بخش سنسور های اثر هال  میتوانید انواع مبدل های اثر هال ولتاژ و جریان را مشاهده و خریداری نمائید. در این مطلب به سنسور های اثر هال جریان میپردازیم که برخی از این سنسور ها با شماره های CS050EKET12H,CS100B/4V (۱)(۲)(۳) ,CS200B (۱)(۲)(۳),CS300B (۱)(۲),CS400B (۱)(۲),CS500B (۱)(۲) ,CS600B (۱)(۲),NCA1C-200A,NCA1C-600A,LA55-P/LA 55-P,LA100-P/LA 100-P,LA55-P/SP50,CSM050LA,CSM100LA,LA305-S,VSM025A در فروشگاه آترین موجود میباشد.

لازم به ذکر که با توجه به این که بعضی از سنسور ها در مدل های مختلف و با کیفیت متفاوت در فروشگاه آترین موجود میباشد در جلو هر قطعه با شماره گذاری و لینک گذاری به انواع مختلف سنسور ها در فروشگاه لینک داده شده است.

همانطور که در عنوان مطلب نیز اشاره شده این سنسور های جریان قادر با اندازه گیری  جریان های متناوب AC  و جریان مستقیم DC  میباشد مثلا در سری های cs100b  الی  cs600b   همانطور که از نام آن ها پیداست قادر به اندازه گیری جریان از ۱۰۰ امپر الی ۶۰۰ آمپر میباشد و باتوجه به سنسور و جریان عبوری از ان ولتاژ خروجی سنسور تغییر کرده و نهایتا تا ۴ ولت افزایش پیدا میکند . البته قابل ذکر است که در سری CS100B در صورتی که جریان عبوری ۱۰۰ آمپر باشد خروجی سنسور ۴ ولت خواهد بود اما مثلا در سری CS400B در صورتی که جریان عبوری ۴۰۰ امپر باشد ولتاژ خروجی ۴ ولت خواهد بود.

میزان ولتاژ خروجی رابطه تقریبا  خطی با میزان جریان عبوری دارد و درصد خطا ولتاژ خروجی تنها ۱ درصد میباشد  و در کمتر از ۳ میکروثانیه جریان عبوری از داخل سنسور رو به ولتاژ تبدیل کرده و شما میتوانید به کمک مبدل های انالوگ به دیجیتال یا میکرو کنترلر هایی که دارای ADC  میباشد ولتاژ مذکور را خوانده و جریان عبور از کابل داخل سنسور رو اندازه گیزی نمایید.

هم چنین در برخی از مدل ها خروجی سنسور به صورت جریان میباشد که لازم است یک مقاومت بر اساس فرمول دیتاشیت مربوط به همان سنسور به دوسر خروجی به صورت موازی وصل گردد که میتوانید این موارد را در دیتا شیت هر سنسور که در فروشگاه نیز موجود میباشد بررسی کنید.

همونطور که در عکس بالا سه سنسور رو مشاهده میکنید هر سیمی که لازم به اندازه گیری جریان داریم  باید از داخل سنسور مجزا عبور کرده ، مثلا شما میخوان جریان مصرفی یه لامپ رو اندازه بگیرید و لازم هست فقط سیم فاز از داخل سنسور عبور کند یا سیم نول مربوط به همون لامپ و نباید هر دو سیم فاز و نول رو همزمان از داخل سنسور عبور داده بشه و یا در سیم کشی ۳ فاز لازمه برا هر فاز از سنسور مجزا استفاده بشه  و با توجه به جهت جریان عبوری، خروجی سنسور ها ممکن است ولتاژ مثبت یا منفی داشته باشد و از انجایی که تغذیه خود سنسور ها معمولا به صورت دوبل هست شما میتونید به راحتی ولتاژ خروجی را به صورت مثبت و یا منفی دریافت کنید.

همچنین که اکثر سنسور ها به صورتی ساخته شده که باز شده و شما میتونید سیم مورد نظر را از داخل آن عبور دهید و در برخی موارد ممکن است لازم به قطع سیم و عبور آن از داخل سنسور باشد اما از آنجایی که این سنسور ها به صورت اثر هال کار میکند نیاز به اتصال الکتریکی بین سیم مورد نظر و سنسور وجود ندارد و مثل عکس بالا همین که سیم در داخل محفظه سنسور قرار گیرد شما قادر به اندازه گیری جریان آن خواهید بود.

باید دقت کرد که هر سنسور تا میزان خاصی از جریان عبوری را تحمل کرده و شما باید با توجه به حداکثر جریان عبوری ، سنسور مد نظر خود رو انتخاب کنید به عنوان مثال در صورتی که سیم عبوری از داخل سنسور شما نهایت تا ۸۰ آمپر جریان از داخل آن عبور میکند میتوانید از سنسور  CS100B استفاده کنید اما اگر جریان عبوری شما تا ۱۵۰ آمپر نیز افزایش پیدا کند لازمه حداقل از سنسور CS200B استفاده کنید، هم چنین دقت داشته باشید در صورتی که جریان عبوری شما نهایت تا ۱۵۰ آمپر میرسد استفاده از سنسور CS600B که برای جریان ۶۰۰ آمپر هست معمولا معقولانه به نظر نمیرسد چون علاوه بر هزینه بیشتر سنسور دقت و پله ولتاژ خروجی نسبت به تغییرات سنسور در مدل۶۰۰ امپر نسبت به ۲۰۰ امپر متفاوت میباشد و دقت مورد نظر را از دست میدین اما در هر صورت اگر مجبور به استفاده از سنسور ۶۰۰ آمپر به جای سنسور ۲۰۰ آمپر شدید باید در فرمول تبدیل ولتاژ خروجی تغییراتی را اعمال کنید.

همونطور که ذکر شده سنسور و جریان انتخابی باید متناسب با جریان عبوری از سیم باشد و هر سنسور قادر به عبور و اندازه گیری جریان بیشتری از جریان نامی خود درزمان بسیار کوتاه خواهد بود ( که در مواقع خاص و زمان بسیار کوتاه ممکن است رخ دهد )به عنوان مثال سنسور CS500B قادر به اندازه گیری  جریان در فاصله زمانی بسیار کوتاه تا ۹۰۰ آمپر را بدون این که به سنسور صدمه ای وارد شود دارد اما باید ولتاژ و فرکانس ولتاژ متناوب عبوری از سیم مورد نظر نیز دقت کرد به عنوان مثال در سنسور های اثر هال جریان  سری های CS100B تا CS600B که در فروشگاه آترین موجود میباشد شما مجاز به عبور جریان متناوب تا حداکثر فرکانس ۲۰ کیلوهرتز از داخل سیم مورد نظر خواهید بود و ولتاژ شما نیز در نهایت میتونه تا ۲.۵ کیلوولت در مدت زمان ۱ دقیقه باشه که سنسور بتونه اونو تحمل کنه و ایزوله باقی بمونه و اسیبی بهش وارد نشه.

دامنه استفاده این سنسور بسیار وسیع بوده و میتوانید در مصارف صنعتی ، خانگی ، مخابرات و… از اون استفاده کنید و یکی از استفاده های متدوال اون در این ایام در اندازه گیری جریان مصرفی وسایل برقی منازل و کارخانه ها میباشد که در آینده به اون باز خواهیم پرداخت.

در اخر یه ویدئو از استفاده سنسور های اندازه گیری جریان اثر هال را مشاهده میکنید

 

 

منبع:فروشگاه اترین الکترونیک

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

ساخت وب سرور در esp8266

ماژول وای فای esp8266  ، یکی از پرکاربردترین ، قوی ترین و در عین حال …

دیدگاهتان را بنویسید