دوشنبه , ۲ مهر ۱۳۹۷
سرخط خبرها
خانه » مدارات الکترونیک » منبع تغذیه » شارژ کننده باطری
حمایت مالی از یزد کیت

شارژ کننده باطری

مدار این قسمت یک مدار شارژر باطری میباشد که که دران از ای سی lm317 استفاده شده است.( نقشه این مدار توسط یکی از کاربران سایت برای مدیران سایت ارسال شده است که کمال تشکر را از ایشون داریم. )

همانطور که میدانید ای سی LM 317  یک آی سی منبع تغذیه متغیر میباشد که با تنظیم ولتاژ پایه ADj میتوان میزان ولتاژ خروجی را تغییر داد.

در این مدار هم از همین خاصیت این ای سی استفاده شده است به طوری که  توسط مقاومت های R1 و R2 که به صورت سری بسته شده اند و تقسیم ولتاز را انجام میدهند از ولتاژ خروجی نمونه گرفته میشود و متناسب با آن ولتاژ پایه ADJ نیز تغییر میکند و ولتاژ خروجی تغییر میکند.

اما با شارژ شدن باطری و عبور جریان از مقاومت RX میزان هدایت ترانزیستور که در مسیر پایه ADJ قرار گرفته است تغییر میکند و از ولتاژ خروجی کاسته میشود و به محض شارژ شدن کامل باطری مسیر شارژ باز میشود و باطری دیگر شارژ نمیشود و از خرابی باطری در اثر شارژ زیادی جلوگیری میکند.

نقشه فعلی و مقادیر مقاومت های ان برای شارژ باطری ۱۲ ولتی مناسب هست  اما در صورتی که خواسته باشد باطری های با ولتاژ بالاتر ، مثلا ۲۴ ولت را شارژ کنید به کمک فرمولی که در عکس مدار نوشته شده است میتوانید مقادیر مقاومت هارا متناسب  با ولتاژ خروجی دلخواه تغییر داد.

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

منبع تغذیه 0 تا 30 ولت 1 امپر

از نیاز های اولیه هر کاربر الکترونیکی داشتن یک منبع تغذیه متغیر با ولتاژ نسبتا …

دیدگاهتان را بنویسید