دوشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۷
سرخط خبرها
خانه » قطعات الكترونيك » معرفی ماژول » ماژول wifi » ماژول wifi به سریال ESP8266

ماژول wifi به سریال ESP8266

ماژول wifiبه serial مدل  ESP8266

ESP8266 یک ماژول wifiاست ،که قابلیت اتصال به میکروکنترلر ها را دارد و شامل  soc=system on chip  به همراه پروتوکل TCP/IP مجتمع می باشد که به همه میکروکنترلرها اجازه دسترسی به شبکه wifi را می دهد.این ماژول توسط دستوراتAT برنامه ریزی می شود.به این معنی که به راحتی می توانید به کلیه میکرو کنترلرهایی که ارتباط سریال داشته باشند  با استفاده از دستورات AT   ماژول را کانفیگ کنید (در آخر همین نوشته دستورات AT COMMANDبرای دانلود قرار داده شده) و از قابلیت های wifi بهره مند شوید.

wifi to serial ESP8266 (1)
ماژول وای فای به سریال -ESP8266

ماژول ESP8266به برنامه های کاربردی اجازه می دهد تا به عنوان میزبان عمل کند.زمانی که به عنوان میزبان است یا زمانی که تنها به عنوان پروسسور در دستگاه می باشد،می تواند به طور مستقیم از طریق یک فلش خارجی راه اندازی شود.این ماژول برای بهبود عملکرد سیستم ها و کم کردن حافظه مورد نیاز مجتمع شده است.

استفاده ار آن به عنوان آداپتور wi-fi،از طریق ارتباط ساده مثل UARTو یا رابط پل CPU AHBامکان پذیر می باشد.این ماژول دارای یک پردازشگر قوی روی برد(on -board) و توانایی ذخیره سازی قدرتمند است ،که به شما اجازه می دهد تا با سایر سنسور ها و برنامه های کاربردی خاص از طریق GPIO=general purpose input output ها در کمترین زمان بارگذاری در حین اجرا،مجتمع شود.این ماژول برای اشغال کردن کمترین ناحیه در PCBطراحی شده است ،زیرا از طریق مجتمع کردن مدارهایی که شامل antenna switch balun،مبدل تغذیه و……. می باشد، به کمترین مدارات خارجی نیاز دارد.

ESP8266از APSD، برای برنامه های کاربردی VOIPو ارتباطات بلوتوثی موجود، پشتیبانی می کند.این ماژول دارای کالیبراسیون RFمی باشد که می تواند تحت همه ی شرایط کاربردی کار کند و به RF خارجی نیازی ندارد.

از ویژگی های بارز آن شامل سریع بودن زمان سوئیچینگ (sleep/wake) برای بازدهی سیستم های VOIP،بایاسینگ رادیویی تطبیق پذیر برای عملکرد با توان کمتر،پردازش سیگنال های پیشرفته و مشخصه های رادیویی برای ارتباطات بلوتوثی،DDR،LVDS،LCDمی باشد.

تذکر:ESP8266توانایی تحمل ولتاژ ۵-۳ ولت منطقی را ندارد و در صورت استفاده از ولتاژهای بالاتر از ۳ولت به یک مبدل ولتاژ خارجی نیاز می باشد.

تذکر: حافظه فلش ورژن جدید ماژول ESP8266از ۵۱۲Kبه ۱MBارتقا یافته است.

مشخصه ها:

·        ۸۰۲٫۱۱ b/g/n(کارکرد در ۳ مد)

·        دارای wifi directو soft –AP

·        پروتوکل TCP/IPمجتمع

·        سوئیچ TRمجتمع،balun،LNA، دارای تقویت کننده قدرت و تطبیق دهنده شبکه

·        PLLهای مجتمع،رگولاتورها،دارای DCXO و واحد مدیریتی توان

·        در حالت ۸۰۲٫۱۱b، توان خروجی ۱۹٫۵dBmمی باشد.

·        جریان نشتی کمتر از ۱۰میکرو آمپر

·        دارای حافظه فلش ۱MB

·        دارای CPU_32بیتی ،با توان کم،به عنوان پروسسور

·        استفاده از پروتکل های UART،SPIو SDIO 1.1/2.0

·        STBC،۱*۱ MIMO،۲*۱ MIMO

·        مدت زمان روشن شدن کمتر از ۲ms

·        مصرف توان در حالت standbyکمتر از ۱٫میلی وات

·        سنسور دما مجتمع شده

·        پشتیبانی از انواع آنتن ها

ESP8266برای موبایل و برنامه های کاربردی مرتبط با اینترنت با هدف دستیابی به کمترین مصرف توان با ترکیب چندین تکنیک طراحی شده است.قسمت ذخیره سازی توان در ۳ حالت کار می کند:

۱٫      Active mode

۲٫      Sleep mode

۳٫      Deep sleep mode

این ماژول جریان کمتر از ۱۲میکروآمپردر مدsleep و توان کمتر از ۱mw و یا کمتر از ۵mw.برای وصل شدن به اکسس پوینت مصرف می کند.زمانی که در مد sleep می باشد ،فقط watchdog و RTC=Real Time Clock فعال باقی می ماند. RTCمی تواند برای بیدار کردن ESP8266در هر زمانی برنامه ریزی شود.

ESP8266 می تواند برای بیدار شدن در زمانی که یک شرایط خاص ایجاد می شود،برنامه ریزی شود.این زمان اندک بیدار شدن (WAKE UP) می تواند توسط SOCهای موبایل(system on chip) به کار گرفته شود.که به انها اجازه می دهد ، تا زمانی که به wifiنیاز است در حالت standbyبا توان کم باقی بمانند.این ماژول می تواند برای کاهش مصرف توان قسمت تقویت کننده توان (power amplifier) برنامه ریزی شود.

از طریق مجتمع کردن اجزایی مثل واحد تغذیه ،سوئیچ TR،RF Balun و تقویت کننده توان با قابلیت دریافت توان۲۵dbm،ESP8266+ این اطمینان را می دهد که هزینه Bill Of Material=BOM،کمترین هزینه ممکن است و می تواند به راحتی با سایر سیستم ها مجتمع شود.با استفاده کردن از این ماژول ،تنها BOMخارجی مورد نیاز ،مقاومت ها و خازن ها و کریستال می باشد.

برنامه های کاربردی ESP8266:

۱٫      دو شاخه تغذیه هوشمند

۲٫      اتوماسیون خانگی

۳٫      شبکه توری

۴٫      شبکه بی سیم صنعتی

۵٫      نظارت کودک

۶٫       دوربین IP

۷٫      شبکه های سنسور

۸٫      برچسب شناسه امنیتی

۹٫      سیستم های موقعیت یابی wifi

جدول مصرف جریان:

مصرف جریان بر طبق ولتاژ ۳٫۳V و در دمای ۲۵درجه سانتیگراد و با استفاده از رگولاتور های داخلی انجام شده است.این اندازه گیری ها در پورت آنتن و بدون استفاده از فیلتر SAWاست.

CPU و Memory:

این تراشه در درون خود یک میکرو که cpuای ۳۲بیتی با مصرف کمترین توان می باشد را داراست.این cpu  با موارد زیر می تواند ارتباط برقرار کند:

نمای پشت و رو
نمای پشت و رو

۱٫      رابط (RAM/ROM(iBus برای برنامه ریزی ، که به حافظه کنترلر می رود و همچنین می تواند برای دسترسی به حافظه فلش خارجی استفاده شود.

۲٫      رابط RAMدیتا(dBus) که این نیز به حافظه کنترلر می رود.

۳٫      رابط AHB،برای دسترسی به رجیستر ها

۴٫      رابط JTAG برای عیب یابی

حافظه کنترلر شامل ROM و SRAMمی باشد. دسترسی CPUبه ان از طریق iBus،dBusو رابط AHB می باشد. هر کدام از این رابط ها می توانند درخواست دسترسی به ROM یا RAMرا بدهند.

ESP8266شامل چندین رابط دیجیتال و آنالوگ می باشد که در قسمت های زیر به آن پرداخته شده است:

  • Master SI/SPI control:

Master SIمی تواند در ۲،۳یا ۴پیکره بندی باس سیمی برای کنترل کردن EEPROMیا سایر دستگاه های I2C/SPI عمل کند.دستگاه های چندگانه I2C،با آدرس های مختلف از طریق Share کردن ۲wire busپشتیبانی می شود.دستگاه های چندگانه SPI،از طریق Share کردن clock و سیگنال های دیتا ،با استفاده از یک نرم افزار جداگانه ،پین های GPIOرا کنترل می کند.SPI  می تواند برای کنترل کردن دستگاه های خارجی مثل حافظه فلش سریال ،Codec های صوتی یا سایر دستگاه های جانبی استفاده شود.

  • GENERAL PURPOSE IO

در ESP8266،حداکثر ۱۶ پین وجود داردو توسط سیستم عامل می تواند برای کارهای مختلفی برنامه ریزی شود.هر GPIOاز طریق Pull up /downداخلی ،ورودی های قابل دسترسی برای نمونه برداری توسط یک رجیستر نرم افزاری ،تریگر کردن ورودی با لبه یا سطح در وقفه cpu، یا خروجی push pullیا خروجی از رجیستر نرم افزاری ،یا از طریق pwmمی تواند کانفیگ شود.این پین ها با سایر عملکردها مثل رابط میزبان ،UART،SI و بلوتوث مولتی پلکس می شود.

  • Digital IO Pads:

پدهای دیجیتالی IO،دوطرفه ،معکوس ناپذیر و سه حالته هستند.این شامل بافر ورودی و یک بافر خروجی با ورودی های کنترل سه حالته است.در کنار اینها برای کارکرد با توان کم ،IOمی تواند در حالت Hold تنظیم شود.به عنوان مثال اگر توان تراشه را کم کردیم،همه ی سیگنال های خروجی می توانند طوری تنظیم شوند، که در توان پایین قرار گیرند.

این عملیات Holdمی تواند در IO ساخته شود.زمانی که IOتوسط مدارات داخلی و خارجی راه اندازی نمی شود،عملیات Holdدر آخرین حالت تنظیم می شود.

برنامه های کاربردی و سیستم عامل هایی که روی SRAMوROMروی تراشه اجرا می شوند،دستورالعمل ها را طی wake up بارگذاری می کنند و این کار از طریق رابط SDIOو یا فلش خارجی انجام می شود.

در ادامه فایل مربوط به دستورات AT COMMAND قرار داده شده است.

دانلود “دستورات AT COMMAN” Command-Doc.pdf – Downloaded 11697 times – 197 KB

دیتا شیت کامل این ماژول نیز برای کسب اطلاعات بیشتر قرار داده شده.

دانلود “data sheet of ESP8266” ESP8266_Specifications_English.pdf – Downloaded 13592 times – 847 KB

پاسخ دهید