سرخط خبرها
خانه » avr » آموزش avr » راه اندازی موتورپله ایی با avr

راه اندازی موتورپله ایی با avr

در این بخش برایتان نحوه ی راه اندازی یک مدار موتور پله ایی که به کمکسری میکروهای avr می باشد و ای سی uln2003 را اندازی شده است را اماده کرده ایم.

موتور پله ایی : خود بحث موتور پله ایی بحثی طولانی است که فقط در این پست مختصری در مورد ان توضیح داده می شود. موتور های پله ایی در اندازه و نوع های مختلفی ساخته می شود و یکی از مشخصات ان ها درجه چرخش به ازای یک پله را می باشد.
یعنی زمانی که موتور از یک پله به پله دیگر می رود محور ان چند درجه می چرخد.
اگر منظورم را از پله نفهمیدید ادامه متن را دنبال نمایید.
موتور پله ایی در نوع 4 و 6 سیمه ساخته می شود که در این جا به نوع 6 سیمه ان پرداخته می شود.

ساختمان داخلی موتور پله ایی 6 سیمه به صورت عکس زیر می باشد.

همانطور که می بینید موتور از 4 سیم پیچ 1و2و3و4 تشکیل شده است و دارای دو سیم مشترک com 1 , com 2 می باشد.
ابتدا باید 2 سیم های مشترک را به هم وصل و به مثبت تغذیه وصل نمایید.که در این صورت 4 سیم باقی می ماند که باید در هر زمان فقط یکی از سیم ها را به زمین وصل نمایید تا محور موتور بسته به نوع ان به یک اندازه مشخص بچرخد.
مثلا اگر موتور شما یه اسپ موتور 12 ولت 1.8 درجه باشد با وصل کردن هر یک از سیم ها به زمین (البته به نوبت) محور موتور به اندازه 1.8 درجه می چرخد.
برای اینکه موتور راست گرد بچرخد باید به سیمه های 1و2و3و4 به طریقه زیر ان ها را به زمین وصل کرد. و مدام سیکل زیر اجرا شود.

برای چرخش موتور به سمت چپ باید به طریقه زیر سیم های 1و2و3و4 را به زمین وصل نمایید و انرا مدام تکرار کنید.

مثلا اگر موتور شما از نوع 1.8 درجه باشد به ازای هر پله خروجی 1.8 درجه می چرخد و چون در هر سیکل 4 بار به سیم پیچ های مختلف 0 ولت را وصل می کنید در پایان سیکل خروجی طبق رابطه زیر 7.2 درجه می چرخد.
7.2=1.8*4
برای این که موتور 360 درجه بچرخد باید 50 بار سیکل را تکرار نمایید.

50=7.2/ 360

خروجی میکرو به ای سی uln 2003 متصل شده است که خروجی not ورودی می باشد به همین دلیل باید در برنامه میکرو به جای این که در هر زمان یکی از 4 سیم به زمین وصل باشد این حالت را بر عکس بنویسید یعنی در هر زمان خروجی میکرو فقط یکی از سیم ها به مثبت وصل باشد که بعد از عبور از ای سی uln2003 این حالت خروجی بر عکس می شود.

مداری که برایتان اماده کردهایم دارای 2 کلید است که با فشار دادن یکی از ان ها موتور راست گرد و با فشار دادن دیگری موتور چپ گرد می چرخد.
شماتیک مدار:

در آخر میتوانید با توضیحات داده شده و سخت افزار نمونه براحتی برنامه را بنویسید و استپ موتور دلخواهتونو راه اندازی کنید،همین الان شروع کنید !

همچنین ببینید

ساخت دور سنج با استفاده از سنسور اثر هال UGN3503

در چندین پست قبلی سنسور اثر هال Ugn3505  معرفی گردید که میتوانید جهت دیدن ان ...

23 دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید:
    لطفا اگر امکان دارد برنامه این مدار موتور پله ای را که در اینجا گذاشته اید را به ایمیلم ارسال کنید. (کد ویژن)
    خیلی ممنون
    bme.reza@yahoo.com

پاسخ دهید