سرخط خبرها
خانه » مدارات الکترونیک » منبع تغذیه » رگولاتور ولتاژمتغير

رگولاتور ولتاژمتغير

رگولاتور ولتاژ متغير ولت با ای سی LM317T

ای سی های رگولاتور معمولا در ولتاژ های کمتر از 5 ولت ساخته نمی شوند و طراحان و علاقه مندان الکترونیک در مداراتی که نیاز به ولتاژ دلخواهي مثلا 8 يا 3 ولت رگوله شده می باشد ، با اشکا ل مواجه می شوند.

در این مدار رگو لاتور 3 ولت را به وسیله ای سی LM 317T ساخته شده است که در واقع این ای سی یک رگولاتور 1.25 تا 37 ولت می باشد که مقدار ولتاژ خروجی ان از رابطه

VOUT=1.25 ( 1 + RI/R2 )

بدست می اید .با انتخاب R2 به مقدار 220 اهم ، برای داشتن خروجی 3 ولت مقدار R1 باید 308 اهم باشد و چون چنین مقا ومتی استاندارد نمی باشد و ضمنا مقدار R2 نیز دقیق نیست ، بنابر این از یک پتانسیومتر 470 اهم یا 500 اهم به جای R1 استفاده شده و با

اتصال یک ولتمتر دقیق به خروجی مدار و تنظیم دقیق R1 می توان خروجی 3 ولت را به صورت کاملا دقیق بدست اورد. از همین فرمول می توان استفاده کرد و مقادیر دیگر خروجی ( مانند خروجی 1.5 ولت ) را نیز بدست اورد.

دیود های D1 , D2 که از نوع IN4001 یا مشابه هستند ، برای حفاظت ای سی بکاربرده شده اند و در صورت عدم ضرورت می توان ان ها را حذف کرد. اگر هنگام کار مدار ای سی گرم شد می توانید از هیت سینگ مناسب استفاده کنید.

ولتاژ ورودی مدار 6 تا 12 ولت DC می باشد.

lm317-www-yazdkit-com

5 دیدگاه

 1. خیلی متشکر،سایت بسیار خوبی دارید روز اولبه خیلی به دردم خورد

 2. سلام چگونه میشود از این مدار باسلکتور خروجی 2-4-6-8راگرفت ممنون

 3. salam.dar morede regolator voltazh motaghayere 723 etelaat mikhastam.merc

 4. سلام
  چرا از همين مدار بالا استفاده نميكنيد همين مدار را ميتوانيد با تغيير مقدار پتانسيومتر بر روي ولتاژ هاي مختلف تنظيم كنيد

  يا علي

 5. اگه لطف کنین یکم زودتر این مداری رو که من خواستم و تو سایتتون قرار بدین ،خیلی ممنون میشم.
  “””با سلام و۱-واقعا ازتون تشکر می کنم که نا امید نشدید و سایت رو دوباره راه اندازی کردید .در ضمن این بهتر از قبلی هست.دومیش،من یک مدار میخوام که ولتاژ ۱۲ تا ۲۰ ولت بگیره و دقیقا ۸ ولت خروجی بده.اگه بتونید کمکم کنید خیلی خوب میشه.خیلی لازم دارم.”””
  یا علی مدد

پاسخ دهید