جمعه , ۲۹ تیر ۱۳۹۷
سرخط خبرها
خانه » مدارات الکترونیک » صوتی » ولوم دیجیتالی-۲کاناله

ولوم دیجیتالی-۲کاناله

سالهاست ازپتانسیومترهای دسته دار برای کنترل حجم صدا دردستگاهای صوتی استفاده میشود.با وجود پیشرفت های بسیاری که در صنعت الکترونیک وسیستم های صوتی بوجود امده هنوزهم این روش در بسیاری از دستگاه ها مورد استفاده میباشدو حتی در بسیاری ازدستگاه ها که از کنترل از راه دور برای تنظیم صدا استفاده میشود عنصر اصلی همان تیغه لغزنده کربنی استفاده میشود و یک موتور روی دسته ان نصب شده است و بوسیله کنترل از راه دور ، مقدار و جهت گردش موتور تغییر می کند.
روش مناسبتری که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است استفاده از ولوم دیجیتالی میباشد که علاوه بر مزایایی از قبیل ارزانتربودن نداشتن استهلاک و.. دارای این مزیت اصلی نیز میباشد که با استفاده ازیک کنترل از راه دور ساده میتوان صدا را کم و زیاد کرد درحالیکه در مدارات موتوردار باید مجهز به قسمت مکانیکی باشداما با پیشرفت تکنولوژی اکنون میتوان بوسیله یک یا دو ای سی و چند قطعه جانبی، یک مدارولوم دیجیتالی با کارایی وکیفیت مناسب ساخت.

اما درمورد مشخصات مدار و آی سی pt2253a
این ای سی به کمک تکنولوژی cmos ساخته شده است و ولتاژ تغذیه این مدار ۶ تا ۱۲ ولت می باشدوتضیعف سیگنال این مدار بین to -68db می باشد و دو کاناله میباشد وبه وسیله ۲ کلید میتوان صدای خروجی را کم و یا زیاد کرد.
البته برای ساخت مدار به کمک آی سی pt2253a مدارات ونقشه های زیادی وجود دارد از جمله مدار با تغذیه دوبل که ساخت آن برای کاربران کمی مشکل بوده وآن هم به دلیل تغذیه دوبل بودن مدار البته اگر دیتا شیت آی سی pt2253a را دانلود کنید مداات ساده تر از این مدار را نیز خواهد دید که قطعات که در آن استفاده شده کمتر می باشد مخصوصا قطعاتی که برای آی سی lm358 استفاده می شود اما کمبود این قطعات از کیفیت مدار کم می کند.
اما نقشه ای که در زیر مشاهده می کنید مدار کامل و جامع آن می باشد و نیازی به تغذیه دوبل نمی باشد که این خود یکی از مزایای اصلی و دلیل اصلی برای انتخاب این نقشه بود البته به دلیل رزولیشن بالا عکس و بزرگ بودن اندازه نقشه مدار می توانید برروی عکس زیر کلیک کنید تا ان را دراندازه واقعی ببینید.

امیدوارم که از این مدار استفاده بهینه بشود و دیگر در دستگا های صوتی ولوم برای کم و زیاد کردن صدا وجود نداشته باشد.

همچنین ببینید

آی سی اکو PT2399

تمام افرادی که با مدارات تقویت کننده و میکسر ها سر کار دارند مدارات اکو …

۵ دیدگاه

  1. ای ای سی کلی دردسر داره
    ای سی pt2317 خیلی ساده تره امکاناتش هم بیشتره

  2. سلام

    من میخوام این مدارو درست کنم. چطور روی فیبر باید چاپ کنم؟؟

  3. خیلی خوب بود ازتون متشکرم خیلی لازمش داشتم.r.s

  4. سلام میشه این کیت (ولوم دیجیتال)از شما کامل خرید۰۹۱۱۹۰۱۳۵۸۱

پاسخ دهید