سرخط خبرها
خانه » avr » پروژه avr » ولتمتر DC به وسیله AVR

ولتمتر DC به وسیله AVR

این پروژه مقدار ولتاژ  0 تا 5 را از منبع تغذیه مستقیم (   DC  ) دریافت می کند و بعد از اندازه گیری  مقدار ان را بر روی دو سون سگمنت نشان می دهد . مقدار نمایش داده شده از  0.1 ولت تا مقدار 5 ولتاژ میباشد.

در این پروزه از میکرو Atmega 48  استفاده شده که شکل بندی پایه های ان درست مثل ای سی Atmega 8  می باشد با این تفاوت که حافظه فلش میکرو atmega 48   چهار کیلو بایت است و می توان این میکرو را از ولتاژ 1.8 تا 5 ولت راه اندازی نمود و مزایای خاص و مخصوص به خود را دارد که می توانید با خواندن دیتاشیت ای سی به ان ها دسترسی داشته باشید.

در این پروژه از سون سگمنت کاتد مشترک استفاده شده و زبان برنامه نویسی  بیسیک می باشد  ولتاژ تغذیه در این پروژه 5 ولت می باشد. و از نکات مهم این است که باید پایه 20 و 21 را به ولتاژ 5 ولت وصل نمایید ( در صورت امکان با یک سلف ) که این پایه ولتاژ رفرنس میکرو می باشد و همچنین پایه 22 را به زمین مدار وصل نمایید و یه خازن 104 و ترجیحا از نوع مولتی لایر بین پایه 20 و21 قرار بدهید تا نویز وارد شده به مدار به حداقل ممکن برسد.

شما می توانید به را حتی مقدار ولتاژ های بیشتر از 5 ولت را با این مدار اندازه بگیرید ولی باید در ورودی مدار حداکثر ولتاژ مورد نظر برای اندازه گیری را توسط تقسیم ولتاژ به وسیله دو مقاومت سری شده مقدار ان را  به 5 ولت برسانید و در برنامه تغییر کوچکی بدهید که با خواندن سورس اصلی خودتان متوجه می شوید که کدام خط را باید تغییر بدهید.

فایل  شماتیک برنامه  به همراه سورس اصلی ان در قالب یک فایل زیپ برای دانلود قرار داه شده است که می توانید از قسمت زیر،  ان را دانلود نمایید در ضمن  پسور فایل  به صورت زیر می باشد.

پسورد : www.yazdkit.com

[download id=”241″]

همچنین ببینید

ساخت دور سنج با استفاده از سنسور اثر هال UGN3503

در چندین پست قبلی سنسور اثر هال Ugn3505  معرفی گردید که میتوانید جهت دیدن ان ...

13 دیدگاه

 1. سلام
  اگه كسي نظر ميده و درخواستي از شما داره ! و شما مايل به انجامش نيستيد ، ادب حكم ميكنه حداقل جواب منفي رو بهشون بديد . به هيچكدام از نظرات پاسخي داده نشده و فقط تاييد شدند . اميدوارم از اين نقد ناراحت نشيد . بازم از زحماتتون سپاسگزارم

  • سلام
   ممنون از نظر شما
   گاهي وقتا اونقدر نظرات زياد هستن و وقت محدود است كه همون جواب منفي هم نميشه نوشت و شايد هم تبلي ما مانع از اين كار ميشه
   ولي بازم سعي ميكنيم كه حداقل جواب را ارسال كنيم
   با تشكر از نقد شما
   موفق و پيروز باشيد
   يا علي

پاسخ دهید