چهارشنبه , ۲۶ دی ۱۳۹۷
خانه » آموزش » پروتکل سریال
حمایت مالی از یزد کیت

پروتکل سریال

معرفی پروتکل ارتباط سریال:

در ارتباط سریال بین فرستنده و گیرنده تنها یک سیم داده (و یک سیم زمین) وجود دارد. فرستنده بیت های داده را به صورت پشت سر هم روی این سیم قرار می دهد و در سمت گیرنده نیز بیت ها یک به یک دریافت شده و کنار هم قرار می گیرند. این نوع ارتباط برای تجهیزات مخابراتی و ارتباطات راه دور کاربرد وسیعی دارد.مثلا ارتباطات شبکه و اینترنت از این نوع ارتباط استفاده می کنند.

بر اساس نحوه هماهنگی بین فرستنده و گیرنده بر سر سرعت انتقال داده ها ، دو نوع ارتباط سریال سنکرون و آسنکرون وجود دارد.

ارتباط سریال  سنکرون:

در روش ارتباط سریال سنکرون ، فرستنده به همراه داده ها ،یک سیگنال ساعت (clock) نیز ارسال می کند.در مواقعی که گیرنده باید خط را بخواند،فرستنده یک لبه بالارونده روی سیگنال ساعت ارسال می کند.گیرنده به سیگنال ساعت توجه می کند و هرگاه متوجه لبه بالارونده ای روی آن شد، خط داده ها را خوانده و بیتی که روی آن است را ثبت می کند.شکل بعد این نوع ارتباط را نشان می دهد.

ارتباط سریال سنکرون
ارتباط سریال سنکرون

ارتباط سریال آسنکرون:

در این نوع ارتباط ،سیگنال ساعت بین فرستنده و گیرنده وجود ندارد.بنابراین تنها راهی که برای تطابق سرعت بین فرستنده و گیرنده می ماند این است که قبل از آغاز ارتباط ، نرخ داده بین فرستنده و گیرنده مورد توافق قرار گیرد.این نوع ارتباط سریال کاربردهای فراوانی دارد. پورت com کامپیوترهای فعلی که ۹ پین دارد،پورت سریال میکروکنترلرها ، ارتباط دستگاه کنترل از راه دور با تلویزیون…. از جمله این کاربردها هستند.

تراشه های ارتباط سریال:

به لحاظ پیچیدگی هایی که در مدیریت ارتباط سریال وجود دارد،تراشه هایی وجود دارند که عمل تبدیل داده های موازی به سریال و بالعکس را انجام می دهند.این تراشه ها قابل برنامه ریزی هستند و می توانند ارتباطات سریال با مشخصات مختلف را حمایت کنند.یک دسته از این تراشه ها UART نامیده می شوند.که برای ارتباطات آسنکرون به کار می روند.از جمله این تراشه ها می توان به ۸۲۵۰ یا ۱۶۴۵۰اشاره کرد.اکثر میکروکنترلرها یک یا دو کنترل کننده UART داخل خود دارند.دسته دیگر از این تراشه ها USART نام دارند و برای مدیریت هر دو نوع ارتباط سنکرون و آسنکرون به کار می روند که تراشه ۸۲۵۱ از جمله آنهاست.

استاندارد ارتباط سریال :

در سال ۱۹۶۰ سازمان صنایع الکترونیک (EIA) برای استاندارد کردن ارتباط سریال بین وسائل مختلف از جمله کامپیوترها پروتکلی پیشنهاد کرد که به EIA232 یا RS232 معروف شد.بخش سخت افزاری این پروتکل شامل سیگنال های داده و کنترلی است که در قسمت های بعد با آن آشنا خواهیم شد.

حمایت مالی از یزد کیت

همچنین ببینید

آشنایی با پایه های GPIO ماژول وای فای ESP32

از سری ماژول های وای فای و قبال برنامه ریزی در بازار مدل های ESP  …

دیدگاهتان را بنویسید