سرخط خبرها
خانه » avr » وات متر Ac

وات متر Ac

مدارات وات متر به صورت AC  و DC  در شکل و اندازه هاي مختلفي وجود دارد

در اين پروژه يک مدار  وات متر طبق رابطه   P=V*I  مقدار وات را اندازه گيري ميکند. در اين مدار از مدار کسينوس في متر استفاده نشده است.

اين پروژه از 4 قسمت اصلي تشکيل شده است.

1:مدار اندازه گيري ولتاژ

2: مدار اندازه گيري جريان

3:يکسو ساز ابزار دقيق

4:ميکروکنترلرavr

قسمت اندازه گيري ولتاژ AC  به صورت بلوک زير ميباشد که ولتاژ ac را دريافت ميکند و به ولتاژ dc تبديل ميکند و در صورت افت يا افزايش ولتاژ ac  ورودي مقدار ولتاژ dc  تغيير ميکند که این ولتاژ به ADC  میکرو متصل شده و همچنین جهت تنظیم کردن ولتاژ خروجی از یک مولتی ترن در خروجی مدار استفاده شده است توجه داشته باشید که خازن 0.39 میکرو فاراد 400 ولت که در مسیر وردی به پل دیودی قرار دارد حتما از نوع سرامیکی باشد نه از نوع شیمیایی که در صورت شیمیایی بودن ،خازن منفجر میشود.

نکته:هنگام وصل بودن برق 220 به مدار کمال احتیاط را انجام دهید تا دچار برق گرفتگی نشویدچون برق 220 ولت در مدار چاپی قرار دارد.


در قسمت زير مقاومت 1.2 اهم 10 وات  در مسير ورودي و خروجي سري شده است که متناسب با عبور جريان بر روي مقاومت افت ولتاژ به وجود ميايد.

نکته : کانکتور j2  ورودی برق شهر 220 ولت و کانکتور  j1   خروجی برق 220 ولت میباشد.

در قسمت زير يکسوساز ابزار دقيق اورده شده است که افت ولتاژ دو سر مقاومت 1.2 اهم را که ولتاژ ac  میباشد را به ولتاژ dc  تبدیل میکند.

از مشخصات اصلی و بارز یکسو ساز ابزار دقیق این است که ولتاژها با دامنه خیلی کم را میتواند یکسو نماید.

میکرو استفاده شده ای سی Atmega8  میباشد که در زیر نشان داده شده است و زبان برنامه نویسی شده در این پروژه بیسیک میباشد.

جهت دانلود فایل شماتیک و برنامه AVR  از لینک زیر استفاده نمایید.

[download id=”295″]

موفق و سربلند باشید.

یاعلی

همچنین ببینید

راه اندازی ADXL330 – سنسور شتاب سه محوره

در این بخش به معرفی و نحوه راه اندازی و استفاده سنسور شتاب  سه محوره  ...

28 دیدگاه

 1. سلام
  دو نکته به ذهن من رسید
  اول این که این مدار باید یه جورایی ایزوله بشه مخصوصا قسمت اندازه گیری جریان!
  و دوم انی که چرا اختلاف فاز رو اندازه گیری نکردید؟؟؟ برای توان ac اختلاف فاز باید محاسبه بشه حتما

 2. زیاد مشخص نمیکنه گاهی وقت ها دو یا سه بار پشت سر هم پروگ میشه که هر دو سه بار هم ریسیت میشه گاهی هم کمی کار میکنه بعد ریسیت میشه به نظر شما این که کلا ریسیت میشه با اینکه بعضی مواقع ریسیت بشه فرق هست؟میشه واسه هر دو مشکل راهی پیشنهاد کنید؟

 3. با سلام مجدد من پروژه وات متر رو ساختم اما میکرو ریسیت میشه فکر کنم چون مدار ایزوله نیست راهی واسه حل این مشکل دارین با تشکر 🙄

 4. با سلام مجدد من پروژه وات متر رو ساختم اما میکرو ریسیت میشه فکر کنم چون ایزوله مدار نیست راهی واسه حل این مشکل دارین با تشکر :smirk:

 5. با سلام خدمت همه دوستان میخواستم اگه امکان داره شکل واضح تری از قطعات روی قسمت avr در پروژه وات متر ارایه بدین مقدارها اصلا مشخص نیست با تشکر :disdain:

پاسخ دهید